Фишинг: как да не се хващаме на въдицата
Годината е 2021-ва. И ние прекарваме една голяма част от времето си в онлайн пространството. Дали стоим пред мониторите на нашите компютри вкъщи, или пък пишем поредното писмо на нашия смартфон, докато пътуваме с метрото – ние обменяме информация с външния свят. С развитието на онлайн услугите споделянето на лична информация става все по-масово. Това изключително улеснява нашето ежедневие – правим онлайн плащания, пазаруваме вкъщи, без да обикаляме някой голям магазин, общуваме с хора на стотици километри от нас.
Какво е фишинг?
Ежедневно ползваме различни онлайн системи, които изискват нашите данни за достъп. Все повече потребители са осъзнати за собствената си сигурност в Интернет и не споделят с трети страни паролите си и тайните ключове. Но има хора, които искат да извлекат полза от нашите данни.
Фишингът е всеки един опит за придобиване на лични чувствителни данни, с които злонамерените нападатели биха могли да осъществят достъп и да се възползват от правата, които тези данни им предоставят.
По друг начин казано – това е опит да вземат ключа за Вашата къща, но да Ви убедят предварително сами да им го дадете.
Примери
Без да навлизаме в много технически подробности защо и как се случва, предлагаме да прочетете следния списък с популярни примери за така наречените phishing атаки:
Как да разпознаем фишинг?
Ето кратък списък с основните характеристики на фишинга:
Когато попаднете на съмнителен сайт, който изисква от Вас да използвате личните си данни, може да използвате следния инструмент isitphishing.org, който поддържа актуален списък на phishing сайтовете.
Последвайте ни и във Facebook, където споделяме още интересно съдържание.
Статията е изключително полезна и много актуална. Благодаря ви за хубавото съдържание.